Pasaż Lipińskich

Projekt powstał w latach 2009-2011 jako część przebudowy kamienicy "Pasaż Lipińskiego" przy ul. Emilii Plater oraz Alei Jerozolimskich w Warszawie, naprzeciwko hotelu Mariot.

wnętrza

Przebudowę obiektu prowadziło biuro SAMI Architekci, autorem projektu lokalu restauracyjnego jest Michał Zgorzyński.

Vapiano

Lokal Vapiano 2 był trzecią realizacją w Polsce oraz drugą w Warszawie.

lokal trzypoziomowy

Restauracja została zaprojektowana jako lokal trzypoziomowy. Na górnym poziomie znajduje się główna część sali dla klientów oraz część zaplecza z otwartą kuchnią, na parterze (poziom środkowy) znajduje się strefa wejściowa oraz barowa, na poziomie -1 zaplecze.

Mariot

Z okien w kierunku zachodim widać naprzeciwko kamienicy, w której znajduje się lokal hotel Mariot.

otwarta kuchnia

Elementem charakterystycznym dla restauracji sieci Vapiano jest otwarta kuchnia.

wnętrze dziedzińca kamienicy

Lokal był realizowany wraz z całością przebudowy kamienicy, proces projektowania, koordynacji, korygowania opracowania oraz realizacji trwał prawie trzy lata ze względu na specyficzny charakter obiektu - kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, przebudowa była bardzo rozległa, dotyczyła całego obiektu wraz z całkowitą zmianą jego funkcji.

wnętrze dziedzińca

Przy pracach projektowych musieliśmy współpracować z Wykonawcą, przedstawicielami Vapiano w Polsce jak również z Vapiano w Niemczech, gdzie projekt musiał zostać finalnie zaaprobowany, konieczny również był stały kontakt z projektantami przebudowy całości obiektu.

wnętrze dziedzińca

Wewnętrzny dziedziciec został zadaszony powyżej drugiego piętra, dzięi czemu powstała przestrzeń na antresoli patia, która stała się częścią restauracji Vapiano.

detal

Powierzchnia restauracji wraz z zapleczem wynosi 626 m2. Współpracowaliśmy między innymi z: technologia gastronomi - Tanake Paweł Pisarski, realizacja - Techno-Art, ppoż. - Bogdan Przysłupski, przebudowa obiektu - SAMI Architekci.

Pasaż Lipińskich

Jednym z elementów opracowania była kwestia lokalizacji informacji wizualnej na zewnątrz obiektu, finalne rozwiązanie było kompromisem pomiędzy wymaganiami Inwestora oraz Konserwatora Zabytków.

lokalizacja

Obiekt znajduje się w centralnej części Warszawy, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego, hotelu Mariot oraz Złotych Tarasów, na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich oraz ulicy Emilii Plater.